Městské zásahy

Městské zásahy mají za cíl poukázat na konkrétní místa ve veřejném prostoru pojmenovat jeho problém nebo potenciál a navrhnout řešení.

Jak to funguje?

  1. Váš podnět. Dejte podnět architektům, jaké místo ve Žďáře by stálo za to změnit. Nejlépe do 15. dubnazde na webu nebo doneste svůj popsaný podnět do Kafíčka na Havlíčkově náměstí.
  2. Návrh architekta. Do 22. května mají architekti možnost navrhovat změny a doručit je přes web. (Více informací a podklady pro architekty)
  3. Výstava a kniha. V sobotu 11. června na Den Žďáru budou vybrané výstupy ke zhlédnutí na výstavě v atriu za obchodními domy na náměstí. V následujících měsících budou pak putovat po veřejném prostoru. Do konce června bude výstava v Atriu, následně bude přesunuta od festivalu Korespondance do areálu Zámku Žďár a v druhé polovině léta se vrátí do centra Žďáru. Všechny výstupy budou potom k dispozici na webu a v říjnu vydáme publikaci „VIZE ZR 2050“, kterou pokřtíme 21. října v Kině vysočina na akci Živé proStory, Powered by PechaKucha.
  4. Realizace. Když už budeme vědět, co a jak chceme změnit, není již nic jednoduššího, než to zrealizovat. Třeba díky programu Aktivně pro Žďár nebo přes zvažovaný participativní rozpočet.

Znáte architekta nebo studenta architektury?
Pozvěte ho do Žďáru v době od 15. dubna do 22. května a povzbuďte ho, aby se do městských zásahů zapojil! 15.–17. dubna chystáme speciální víkend pro architekty.

Proběhlé městské zásahy v jiných městech
Inspirací pro nás byla města, ve kterých se městské zásahy již uskutečnily: BratislavaPraha, Brno, Košice, Prešov, Ostrava, Kladno, Zlín, TrenčínNitra, Jablonec nad Nisou, Liptovský Mikuláš, Prievidza. Autoři projektu jsou architekti Vallo&Sadovský.

Jak to vypadalo ve Zlíně? Krátké videopředstavení projektu:

2 komentáře u „Městské zásahy“

  1. Dobrý den toto není asi záležitost pro pana architekta, ale přimlouvám se, aby byl vydlážděn chodník na Žižkově ulici od prahového centra po stávající chodník. Všimla jsem si, že zámková dlažba v dostatečném množství byla složena při opravách komunikace na druhé straně, ale potom se ztratila. Pokud nechceme 2x přecházet silnici při cestě na náměstí nebo na autobus byl by určitě chodník na místě než procházet bahnem.
    Podobně bych se přimlouvala za vybudování a hlavně vydláždění nového chodníku na Jihlavské ulici od ZDARu směr přechod k Enpece . Zde jsme taky nuceni brodit se bahnem, hlavně nyní, cestu si tam krátí hodně majitelů garáží na Jihlavské ul. /pravá strana směr kruhový objezd/ děkuji

Napsat komentář