Workshop a architektonické sympozium Santiniho jazyk

santinihoJazyk1-nahled31.3 – 3.4.2016, Zámek Žďár, přihláška, plakát, akce na FB
cena 2800Kč pro studenty, 4400Kč ostatní (bez ubytování*)
Kontakt: iniciativa@zijemezdarem.cz,
777 129 639

Součástí workshopu byly i veřejnosti přístupné přednášky jejichž záznamy jsou postupně umísťovány na YouTube kanálu Žijeme Žďárem.

Workshop Jiřího Vítka Santiniho jazyk určený především pro studenty architektury volně navazuje na workshop CityUpgrade Ideální Žďár v roce 2015 (všechny výstupy včetně videozáznamů přednášek a prezentací).

Mentoři – architekti: prof. Z. Fránek, doc. P. Hájek, prof. I. Vaško, teorie : prof. J. Kroupa (více o mentorech)
Tutoři: architekti Jiri Vítek, Shota Tsikolia, Jan Pernecký

Participanti pomocí soudobých technik navrhování budou interpretovat architektonický jazyk a zásadní téma průkopníka avatgardní architektury

Participanti analyzují zadané problematické místo v městské struktuře a v sousledu budou analyzovány stavby J. B. Santiniho ve Žďáru. Nová architektura vznikne na tomto průsečíku nového a starého. Workshop bude probíhat ve 3 fázích. Dopolední tutoriály odstartuje krátká tématická přednáška, odpoledne bude vyhrazeno samostatné tvůrčí práci se supportem tutorů. Večer proběhne přednáška završená kulatým stolem diskuse. Studenti budou během dne mít možnost konzultovat s mentory. Workshop bude završen prezentací participantů s komentářem mentorů a veřejnosti. Všechny přednášky budou přístupné veřejnosti. Participanti budou moci volit od libovolných analogových technik po generativní design, dle toho se zařadí k jednotlivým tutorům ( libovolné techniky, Maya, Rhino – Grasshopper).

Workshop bude doplněn přednáškami Mentorů a závěrečnou prezentací Participantů. Na workshop navazuje akce Městské zásahy, kde participanti mohou publikovat své projekty.

Workshop bude probíhat v prostorách Zámku Žďár – původně kláštera, ve kterém Santini přestavěl baziliku.

* Ubytování – jednáme o slevách v místních ubytovacích zařízeních a možnostech bydlet u místních obyvatel zdarma.

Mentoři

Zdeněk Fránek *1961, architekt, pedagog, děkan FUA TUL

Po studiích na Fakultě architektury VUT v Brně působil v letech 1986–1989 v ÚHA Blansko. V roce 1989 založil firmu Zdeněk Fránek architect & associates. Jako pedagog působil v letech 1994–1996 na FA VUT Brno (externí přednášející), 2008–2009 na VŠB Ostrava, 2011–2012 na ARCHIP Praha a do roku 2006 na TUL. Habilitoval v roce 2008 na AVU v Praze, v roce 2011 absolvoval profesorské řízení na VŠUP Praha a od roku 2012 je děkanem Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě Liberec. Přednášel pro odborníky a studenty na univerzitách v ČR – AVU, VŠUP, ČVUT, KU, VUT Brno, VŠB Ostrava, UTP Zlín a dalších. V zahraničí přednášel mj. na univerzitách v Gentu, Utrechtu, Hildesheimu, Novém Dillí.

Petr Hájek *1970, architekt, pedagog

1988 – 1995 Fakulta architektury ČVUT; 1995 – 1998 Škola Architektury AVU; od roku 2004 lektor na Fakultě architektury ČVUT (Atelier Petra Hájka a Jaroslava Hulína); 2010 založil Laboratoř experimentální architektury (LEA); 2010 jmenován docentem na FA ČVUT v Prazeů od roku 2012 vedoucí atelieru na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě.

Imro Vaško *1958

Vedie ateliér III na VŠUP v Prahe od jesene 2011. Absolvent Prof. Dušana Kuzmu (1983). Po návrate z Fulbright Scholarship na Yale University v roku (1991) založil na VŠVU Laboratórium architektúry. V roku 1998 pôsobil ako hosťujúci profesor na Rhode Island School of Design. Prednášal a bol kritikom na Columbia University, Pratt Institute, RICE, Cornell University, CCNY, Universität für angewandte Kunst a Akademie der bildenden Kunst vo Viedni. Spoluorganizoval medzinárodné architektonické podujatia s Danielom Libeskindom, Gregom Lynnom, Monikou Mitášovou, Marianom Zervanom a mnohými ďalšími. Spolupracoval s Janom Taborom a Wolf D. Prixom na projekte WI:BRA. Venuje sa konceptuálnej a vizionárskej architektúre, urbanizmu, inštaláciám a zaoberá sa tendenciami stredoeurópskej architektúry a Paralelného modernizmu. Bol spoluautorom spoločnej expozície Českej a Slovenskej republiky na 7. Bienále architektúry v Benátkach (2000). Samostatne vystavoval vo Fragnerovej galérii (2001).

Jiří Kroupa *1951
Český historik umění zabývající se dějinami architektury raného novověku.